2508051527Y0
Mfr.Part #
2508051527Y0
Manufacturer
Fair-Rite Products Corp.
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Description
FERRITE BEAD 0805 1LN
Stock
131
In Stock :
131
Manufacturer :
Fair-Rite Products Corp.
Product Category :
Ferrite Beads and Chips
Filter Type :
Signal Line
Size / Dimension :
0.079Lx0.049W 2.00mmx1.25mm
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Military Standard :
Not
Height :
900μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Depth :
1.25mm
Test Frequency :
100MHz
Frequency :
100MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Construction :
Chip Bead
Core Material :
Ferrite
JESD-609 Code :
e3
Shielding :
Unshielded
Tolerance :
25%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Current :
300mA
Number of Lines :
1
HTS Code :
Additional Feature :
STANDARD SIGNAL SPEED
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Packing Method :
Tape and Reel
Radiation Hardening :
No
REACH SVHC :
No SVHC
Case Code (Imperial) :
0805
Resistance :
700mOhm
Max DC Current :
300mA
Impedance :
1.5kOhm
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
Current Rating :
300mA
DC Resistance (DCR) (Max) :
700mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Published :
2010
Package / Case :
0805 (2012 Metric)
Datasheets
2508051527Y0
Fair-Rite Products Corp. 2508051527Y0
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE
    FERRITE CORE SOLID 2.39MM
    FERRITE CORE 145OHM SOLID 4.90MM
    FERRITE CORE
    FERRITE CORE MULTI-APERTURE
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 200 MOHM 0603 1LN
  • Würth Elektronik
    FERRITE BEAD 1 KOHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 30 OHM 0603 1LN
    FERRITE BEAD 600 OHM 0402 1LN
    FERRITE BEAD 220 OHM 0402 1LN