2500R-50H
Mfr.Part #
2500R-50H
Description
FIXED IND 3MH 63MA 35 OHM TH
15 Weeks
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Axial
Number of Functions :
1
Max DC Current :
63mA
Shielding :
No
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Frequency - Self Resonant :
1.7MHz
Lead Length :
36.58mm
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reference Standard :
MS90540
Q @ Freq :
70 @ 250kHz
DC Resistance (DCR) :
35Ohm Max
Published :
HTS Code :
Q Factor :
70
Number of Terminations :
2
Packing Method :
TR
Mount :
Through Hole
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Current Rating :
63mA
Size / Dimension :
0.240Diax0.740L 6.10mmx18.80mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±3%
Inductance :
3mH
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Test Frequency :
250kHz
JESD-609 Code :
e3
Diameter :
5.46mm
Datasheets
2500R-50H
2500R-50H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD