2500R-46H
Mfr.Part #
2500R-46H
Description
FIXED IND 2.4MH 67MA 31 OHM TH
Size / Dimension :
0.240Diax0.740L 6.10mmx18.80mm
Terminal Shape :
Wire
Tolerance :
±3%
Inductor Application :
RF INDUCTOR
Q @ Freq :
70 @ 250kHz
Package / Case :
Axial
Packing Method :
TR
Number of Terminations :
2
Inductance :
2.4mH
Published :
Shape/Size Description :
TUBULAR PACKAGE
Q Factor :
70
Reference Standard :
MS90540
Quality Factor-Min (at L-nom) :
70
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Max DC Current :
67mA
HTS Code :
Diameter :
5.46mm
Lead Length :
36.58mm
Current Rating :
67mA
ECCN Code :
EAR99
DC Resistance (DCR) :
31Ohm Max
Test Frequency :
250kHz
Number of Functions :
1
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Material - Core :
Iron
Pbfree Code :
yes
Frequency - Self Resonant :
1.9MHz
Type :
Molded
JESD-609 Code :
e3
Datasheets
2500R-46H
2500R-46H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD