2500R-36H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2500R-36H
Manufacturer
API Delevan
Package / Case
Axial
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 1.5MH 76MA 25 OHM TH
Manufacturer :
API Delevan
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
250kHz
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Termination :
Axial
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±3%
Material - Core :
Iron
Max DC Current :
76mA
Current Rating :
76mA
Inductance :
1.5mH
Frequency - Self Resonant :
2.4MHz
Diameter :
5.46mm
Shielding :
Unshielded
Series :
2500R
Lead/Base Style :
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
25Ohm Max
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Test Frequency :
250kHz
Q @ Freq :
65 @ 250kHz
Length :
18.796mm
Published :
Type :
Molded
Package / Case :
Size / Dimension :
0.240Diax0.740L 6.10mmx18.80mm
Max Operating Temperature :
105°C
Q Factor :
65
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Current Rating (Amps) :
76mA
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Datasheets
2500R-36H
2500R-36H datasheet pdf and Fixed Inductors product details from API Delevan Inc. stock available at
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    FERRITE CORE 138 OHM TUBULAR 4MM
    FERRITE CORE 172 OHM SOLID 9.5MM
    FERRITE CORE 154 OHM HINGED 5MM
    FERRITE CORE 191 OHM HINGED
    FERRITE CORE 325 OHM HINGED
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD