25-21SYGC/S530-E2/TR8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
25-21SYGC/S530-E2/TR8
Manufacturer
Everlight Electronics
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
LED YELLOW/GREEN CLEAR 1206 SMD
Manufacturer :
Everlight Electronics
Product Category :
Lens Size :
1.60mm Dia
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Forward Current :
25mA
Height :
1.1mm
Number of Pins :
2
Pbfree Code :
yes
Wavelength - Dominant :
573nm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Mounting Type :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Reverse Voltage :
5V
Min Operating Temperature :
-40°C
Wavelength - Peak :
575nm
Number of Terminations :
2
Depth :
1.6mm
Configuration :
Standard
Size / Dimension :
3.20mm Lx1.60mm W
Lens Style :
Round with Flat Top
Lens Transparency :
Clear
Mount :
Surface Mount
Power Dissipation :
60mW
Luminous Intensity :
24 mcd
Factory Lead Time :
12 Weeks
Additional Feature :
SUPPORTS INFRARED
Lens Color :
Colorless
Number of Elements :
1
Voltage - Forward (Vf) (Typ) :
2V
Current - Test :
20mA
Color :
Yellow-Green
Packing Method :
TAPE AND REEL 7"