24S-CBSA-4.0X5.5X0.2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24S-CBSA-4.0X5.5X0.2
Manufacturer
Leader Tech Inc.
Description
RF SHIELD 4" X 5.5" SMD T/H
Manufacturer :
Leader Tech Inc.
Product Category :
RF Shields
Series :
20-CBS
Width - Overall :
4.000 101.60mm
Type :
Shield, 2-Piece
Mounting Type :
Surface Mount, Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length - Overall :
5.500 139.70mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Height - Overall :
0.200 5.08mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ventilation :
Non-Vented
Shield, 2-Piece 0.200 5.08mm 4.000 101.60mm Surface Mount, Through Hole 5.500 139.70mm Non-Vented 20-CBS
24S-CBSA-4.0X5.5X0.2 Overview
24S-CBSA-4.0X5.5X0.2 Features
As a type of Shield, 2-Piece
Surface Mount, Through Hole value
20-CBS
24S-CBSA-4.0X5.5X0.2 Applications
There are a lot of Leader Tech Inc.
24S-CBSA-4.0X5.5X0.2 RF Shields applications.
  • Lightning strikes
  • Solar flares
  • Static electricity
  • Cosmic noise
  • Generators
  • Lightings
  • Rectifiers
  • Inverters
  • Satellites
  • Transmission
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SMD
  • TE Connectivity AMP Connectors
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
    RF SHIELD 0.65" X 0.65" SMD
  • Laird - Performance Materials
    RF SHIELD 0.5" X 0.538" SOLDER
    RF SHIELD 0.5"X0.538" SOLDER 1PC