24RCM300-24
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24RCM300-24
Manufacturer
Bel Power Solutions
Description
DC/DC CONVERTER 24V 300W
Manufacturer :
Bel Power Solutions
Product Category :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Operating Temperature :
-40°C~70°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Efficiency :
90%
Voltage - Output 1 :
24V
Approval Agency :
CE, NEMKO
Voltage - Isolation :
4.2kV
Applications :
ITE (Commercial), Railway
Mounting Type :
Chassis Mount
Series :
RCM (300W)
Voltage - Input (Min) :
16.8V
Number of Outputs :
1
Factory Lead Time :
18 Weeks
Size / Dimension :
7.43Lx4.57W x 1.50 H 188.6mmx116.0mmx38.0mm
Power (Watts) :
300W
Voltage - Input (Max) :
45V
Current - Output (Max) :
12.5A
Type :
Enclosed
Datasheets
24RCM300-24
Bel Power Solutions 24RCM300-24
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 5A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH
    LINE FILTER 100VDC 20A TH
    LINE FILTER 100VDC 10A TH