24LC025T/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24LC025T/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Additional Feature :
1000K ERASE/WRITE CYCLES; DATA RETENTION > 200 YEARS
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.2V
Width :
3.9mm
Operating Temperature :
0°C~70°C TA
Memory Organization :
256 x 8
Base Product Number :
24LC025
Reach Compliance Code :
Compliant
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Interfaces :
Serial (I2C)
Microchip
Brand :
Package :
Tape and Reel (TR)
HTS Code :
Length :
4.9mm
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Interface Type :
2-Wire, I2C
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Subcategory :
Memory and Data Storage
Number of Words :
256 words
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Operating Supply Voltage :
2.5 V, 5.5 V
Qualification Status :
Not Qualified
Organization :
256 x 8
Surface Mount :
yes
Supplier Device Package :
8-SOIC
Data Retention :
200 Year
Memory Width :
8
Operating Supply Current :
3 mA
Supply Current-Max :
0.003 mA
Published :
Height Seated (Max) :
1.75mm
Maximum Operating Temperature :
+ 70 C
Pbfree Code :
yes
Nominal Supply Current :
3mA
Lead Free :
Lead Free
Standby Current-Max :
0.00005A
Write Cycle Time-Max (tWC) :
10ms
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Terminal Position :
Dual
Data Retention Time-Min :
200
Terminal Form :
Gull wing
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Clock Frequency :
400kHz
Serial Bus Type :
I2C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Grade :
COMMERCIAL
Number of Functions :
1
Access Time :
900ns
Memory Type :
Non-Volatile
Number of Pins :
8
I2C Control Byte :
1010DDDR
Terminal Pitch :
1.27mm
Programming Voltage :
2.5 V to 5.5 V
Series :
Parallel/Serial :
Serial
Memory Format :
EEPROM
Number of Terminations :
Mounting Style :
SMD/SMT
Radiation Hardening :
No
Height :
1.25 mm (Min)
Density :
2 kb
Supply Voltage :
2.5V
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Memory Density :
2
Product Status :
Active
Mount :
Surface Mount
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Package Shape :
RECTANGULAR
Memory Interface :
I2C
Product Category :
EEPROM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
ECCN Code :
EAR99
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Product Type :
RoHS :
Details
JESD-609 Code :
e3
Power Supplies :
2.2/5.5V
Base Part Number :
24LC025
Pin Count :
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Seated Height-Max :
1.75 mm
Minimum Operating Temperature :
0 C
Mounting Type :
Number of Terminals :
Interface :
I2C, Serial
Memory IC Type :
Datasheets
24LC025T/SN
Introducing Memory Microchip Technology 24LC025T/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Operating Temperature:0°C~70°C TA, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Base Part Number:24LC025, Mounting Type:Surface Mount, 24LC025T/SN pinout, 24LC025T/SN datasheet PDF, 24LC025T/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 24LC025T/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Microchip Technology 24LC025T/SN
Memory Microchip Technology 24LC025T/SN Overview
The Memory Microchip Technology 24LC025T/SN is a high-performance integrated circuit EEPROM designed for storing and retrieving data in various electronic devices. With a capacity of 2KBIT and utilizing the I2C interface at 400KHZ, this EEPROM offers fast and reliable data transfer, making it ideal for applications where data integrity and speed are crucial.
24LC025T/SN Features
  • 2KBIT capacity for storing data
  • I2C interface operating at 400KHZ for fast data transfer