24LC025-I/ST
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24LC025-I/ST
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 8TSSOP
Stock
59
In Stock :
59
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Clock Frequency :
400kHz
Frequency :
0.4(MHz)
Operating Supply Voltage (Min) :
2.5(V)
Package :
Tube
Subcategory :
Memory and Data Storage
Mounting :
Surface Mount
Number of Terminals :
8
Radiation Hardening :
No
Memory IC Type :
EEPROM
Interfaces :
Serial (I2C)
Length :
4.4mm
Supply Voltage :
4.5V
Product Category :
EEPROM
Memory Interface :
I2C
Microchip
Pin Count :
8
Product Type :
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Reach Compliance Code :
Compliant
Base Product Number :
24LC025
RoHS :
Details
HTS Code :
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Terminal Form :
Gull wing
Package / Case :
8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Packaging :
Tube
Density :
2 kb
Contact Plating :
Tin
Height Seated (Max) :
1.2mm
Temperature Grade :
Industrial
Interface Type :
Serial (I2C)
Organization :
256X8
Memory Format :
Operating Temperature Classification :
Industrial
Memory Type :
Non-Volatile
Lead Free :
Lead Free
Data Retention :
200
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Height :
1 mm
Terminal Pitch :
0.65mm
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
Operating Supply Voltage :
2.5 V, 5.5 V
I2C Control Byte :
1010DDDR
Operating Temp Range :
-40C to 85C
Additional Feature :
1000K ERASE/WRITE CYCLES; DATA RETENTION > 200 YEARS
Mounting Style :
SMD/SMT
Data Retention Time-Min :
200
JESD-609 Code :
e3
Surface Mount :
yes
Memory Density :
2048 bit
Series :
REACH SVHC :
No SVHC
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Standby Current-Max :
0.000001A
Operating Supply Current :
3 mA
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Nominal Supply Current :
3mA
Operating Supply Voltage (Max) :
5.5(V)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Product Status :
Active
Write Protection :
yes
Number of Words :
256 words
Width :
3mm
Package Shape :
RECTANGULAR
Access Time (Max) :
900(ns)
Memory Organization :
256 x 8
Operating Temperature (Max) :
85C
Memory Width :
Number of Pins :
Seated Height-Max :
1.2 mm
Number of Terminations :
Voltage - Supply :
2.5V~5.5V
Operating Supply Voltage (Typ) :
3.3/5(V)
Parallel/Serial :
Serial
Rad Hardened :
No
Number of Functions :
1
Qualification Status :
Not Qualified
Published :
2004
Mount :
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Terminal Position :
Dual
Power Supplies :
3/5V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Supplier Device Package :
8-TSSOP
Access Time :
900ns
Package Type :
TSSOP
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Serial Bus Type :
I2C
Supply Current :
Base Part Number :
24LC025
Programming Voltage :
2.5 TO 5.5
Mounting Type :
Pbfree Code :
Programmable :
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature (Min) :
-40C
Supply Current-Max :
0.003 mA
Interface :
I2C, Serial
Datasheets
24LC025-I/ST
Introducing Memory Microchip Technology 24LC025-I/ST from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Package / Case:8-TSSOP (0.173, 4.40mm Width), Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, Number of Terminations:8, Base Part Number:24LC025, Mounting Type:Surface Mount, 24LC025-I/ST pinout, 24LC025-I/ST datasheet PDF, 24LC025-I/ST amp .Beyond Memory Microchip Technology 24LC025-I/ST ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.