24AA025E64-I/SN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24AA025E64-I/SN
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8SOIC
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Package Shape :
RECTANGULAR
Organization :
256 x 8
Number of Terminations :
8
Minimum Operating Supply Voltage :
1.7 V
Supply Voltage :
5V
Number of Words :
256
Qualification Status :
Not Qualified
Memory Type :
Non-Volatile
Mounting Type :
Surface Mount
Product Category :
EEPROM
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - annealed
Base Product Number :
24AA025E64
Interface :
2-Wire, I2C, Serial
Package / Case :
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
REACH SVHC :
No SVHC
Data Retention :
200yr
Maximum Operating Supply Voltage :
5.5 V
Data Retention Time-Min :
200
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Surface Mount :
yes
Width :
3.9mm
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Interface Type :
Serial-2 Wire
Package :
Tube
Height :
1.5mm
Base Part Number :
24AA025E64
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Mounting Style :
SMD/SMT
Memory Interface :
I2C
Product Status :
Active
Voltage - Supply :
1.7V~5.5V
Memory Format :
EEPROM
Programming Voltage :
1.7 → 5.5V
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Memory Organization :
256 x 8
Brand :
Microchip Technology / Atmel
Published :
Series :
Seated Height-Max :
1.75 mm
Product Type :
Standby Current-Max :
0.000001A
Parallel/Serial :
Serial
Maximum Operating Temperature :
+85 °C
Screening Level :
TS 16949
JESD-30 Code :
R-PDSO-G8
RoHS :
Details
Memory IC Type :
Packaging :
Tube
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Microchip
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
40
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Factory Lead Time :
6 Weeks
Serial Bus Type :
I2C
JESD-609 Code :
e3
Terminal Position :
Dual
Minimum Operating Temperature :
-40 °C
Subcategory :
Memory and Data Storage
Additional Feature :
100KHZ AVAILABLE @1.7V
Density :
2 kb
Number of Pins :
8
I2C Control Byte :
1010DDDR
Supplier Device Package :
8-SOIC
Power Supplies :
1.8/5 V
Operating Supply Voltage :
1.7 V to 5.5 V
Package Type :
SOIC
Number of Functions :
1
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Access Time :
900ns
Temperature Grade :
Industrial
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Pitch :
1.27mm
Dimensions :
4.9 x 3.9 x 1.5mm
Pin Count :
Memory Width :
Nominal Supply Current :
3mA
Supply Current-Max :
0.003 mA
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Memory Density :
2
Clock Frequency :
400kHz
Interfaces :
Serial-I2C
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.5V
Number of Terminals :
Terminal Form :
Gull wing
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Length :
4.9mm
Datasheets
24AA025E64-I/SN
Introducing Memory Microchip Technology 24AA025E64-I/SN from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:8, Mounting Type:Surface Mount, Package / Case:8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), Base Part Number:24AA025E64, Operating Temperature:-40°C~85°C TA, Number of Pins:8, 24AA025E64-I/SN pinout, 24AA025E64-I/SN datasheet PDF, 24AA025E64-I/SN amp .Beyond Memory Microchip Technology 24AA025E64-I/SN ,we also offer AT25SF081B-SSHB-T, AT25SF041B-SSHB-T, AT25SF041B-SHB-T, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.