24AA025-I/P
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24AA025-I/P
Manufacturer
Microchip Technology
Package / Case
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet
Download
Description
IC EEPROM 2KBIT I2C 400KHZ 8DIP
Manufacturer :
Microchip Technology
Product Category :
Memory
Supply Voltage :
2.5V
Surface Mount :
No
Number of Pins :
8
Supply Voltage-Min (Vsup) :
1.7V
Seated Height-Max :
5.334 mm
Mount :
Through Hole
Voltage - Supply :
1.7V~5.5V
Memory Organization :
256 x 8
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Length :
9.27mm
Operating Supply Current :
3 mA
Width :
7.62mm
Qualification Status :
Not Qualified
Min Supply Voltage :
1.7 V
Clock Frequency :
400kHz
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Data Retention Time-Min :
200
Number of Terminals :
8
Programming Voltage :
1.7 V to 5.5 V
Memory IC Type :
EEPROM
Interface :
I2C, Serial
Min Operating Temperature :
-40 °C
Peak Reflow Temperature (Cel) :
Not Applicable
Supplier Device Package :
8-PDIP
Interfaces :
Serial (I2C)
Minimum Operating Temperature :
- 40 C
Subcategory :
Memory and Data Storage
Base Product Number :
24AA025
Mounting Type :
Through Hole
Pin Count :
Power Supplies :
2/5V
Temperature Grade :
Industrial
Organization :
256 x 8
Max Supply Voltage :
5.5 V
JESD-30 Code :
R-PDIP-T8
Terminal Form :
Memory Interface :
I2C
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
Compliant
Interface Type :
2-Wire, I2C
Lead Free :
Lead Free
Memory Size :
2Kb 256 x 8
Operating Mode :
SYNCHRONOUS
Data Retention :
200 Year
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Terminal Pitch :
2.54mm
Memory Format :
EEPROM
Standby Current-Max :
0.000001A
Endurance :
1000000 Write/Erase Cycles
Access Time :
900ns
Write Cycle Time - Word, Page :
5ms
Number of Terminations :
Number of Functions :
1
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 years ago)
Terminal Position :
Dual
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Series :
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
5.334mm
RoHS :
Compliant
Package :
Tube
Brand :
Mounting Style :
Package / Case :
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Parallel/Serial :
Serial
Supply Current-Max :
0.003 mA
Serial Bus Type :
I2C
Memory Density :
2
Package Shape :
RECTANGULAR
Product Category :
Factory Lead Time :
7 Weeks
Maximum Operating Temperature :
+ 85 C
Product Type :
Operating Temperature :
-40°C~85°C TA
Memory Type :
Non-Volatile
Published :
Max Operating Temperature :
85 °C
Number of Words :
256 words
Pbfree Code :
yes
JESD-609 Code :
e3
Height :
3.3 mm
Product Status :
Active
Operating Supply Voltage :
1.8 V, 5.5 V
HTS Code :
Supply Voltage-Max (Vsup) :
5.5V
Density :
2 kb
Memory Width :
Write Cycle Time-Max (tWC) :
5ms
Max Frequency :
400 kHz