245LC3500K5LM8
Mfr.Part #
245LC3500K5LM8
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Nonstandard
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 2.4UF 10% 500VAC SMD
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Size / Dimension :
3.071Lx3.071W 78.00mmx78.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Series :
LC3
Height Seated (Max) :
1.358 34.50mm
Termination :
Solder Pads
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.2mOhms
Voltage - Rated AC :
500V
Capacitance :
2.4μF
Mounting Type :
Chassis Mount
Package / Case :
Nonstandard
Factory Lead Time :
23 Weeks
Tolerance :
±10%