243NQ080-1
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
243NQ080-1
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
HALF-PAK
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 80V 240A PRM1-1
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
80V
Factory Lead Time :
6 Weeks
Package / Case :
HALF-PAK
Packaging :
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
860mV @ 240A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Published :
Current - Reverse Leakage @ Vr :
6mA @ 80V
Current - Average Rectified (Io) :
240A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Diode Type :
Schottky
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Capacitance @ Vr, F :
5500pF @ 5V 1MHz
Datasheets
243NQ080-1
SMC Diode Solutions 243NQ080-1
Schottky Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 860mV @ 240A -55°C~175°C 6mA @ 80V Bulk HALF-PAK Chassis Mount
243NQ080-1 Overview
243NQ080-1 Features
243NQ080-1 Applications
There are a lot of SMC Diode Solutions
243NQ080-1 applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    TVS DIODE 75VWM 122VC P600
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB