24292-31PG-3ES
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24292-31PG-3ES
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN RCPT MALE 31POS GOLD SOLDER
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Orientation :
Keyed
Packaging :
Bulk
Number of Positions :
31
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
8 Weeks
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Connector Type :
Receptacle, Male Pins
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
Brass
Ingress Protection :
Weathertight
Series :
Mega-Con-X®
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Gold
Voltage - Rated :
600V
Current Rating (Amps) :
2.3A
Color :
Black
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Feature :
Bulkhead - Front Side Nut, Flange
Shielding :
Unshielded
Datasheets
24292-31PG-3ES
Receptacle, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Panel Mount, Through Hole 31 Positions Solder Gold Bulk Keyed Bayonet Lock