241-8-28A56
Mfr.Part #
241-8-28A56
Description
PWR XFMR LAMINATED 100VA CHAS MT
Isolation Voltage :
2500 V
Voltage - Primary :
115V
Length :
102.36mm
VA Rating :
100 VA
Current - Output (Max) :
3.6A
Weight :
2.8lbs 1.3kg
Voltage - Secondary (Full Load) :
28V
Output Voltage 1 :
28V
Power - Max :
100VA
Physical Dimension :
L102.36XB57.15XH65.02 (mm)
Pulse Electronics Corporation
Surface Mount :
Element Configuration :
Power Rating :
100W
Width :
57.15mm
Height - Seated (Max) :
57.15mm
Max Output Current :
3.6A
RoHS :
Compliant
Height :
65.02 mm
Max Power Dissipation :
100W
Output Current 1 :
3.6 A
Size / Dimension :
102.36mm Lx65.02mm W
Height Seated (Max) :
57.15mm
Primary Rating :
SINGLE 115V
Datasheets
241-8-28A56
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V