241-7-10A41
Mfr.Part #
241-7-10A41
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA CHAS MT
Height :
57.15 mm
VA Rating :
56 VA
Isolation Voltage :
2500 V
Length :
93.73mm
Weight :
1.7lbs 771.1g
Voltage - Primary :
115V
Height Seated (Max) :
45.97mm
Primary Rating :
SINGLE 115V
Physical Dimension :
L93.73XB45.97XH57.15 (mm)
Max Output Current :
5A
Current - Output (Max) :
5A
Width :
45.97mm
Size / Dimension :
93.73mm Lx57.15mm W
Voltage - Secondary (Full Load) :
10V
Power - Max :
56VA
Power Rating :
56W
Height - Seated (Max) :
45.97mm
Max Power Dissipation :
56W
Output Current 1 :
5 A
Output Voltage 1 :
10V
Datasheets
241-7-10A41
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V