241-6-36A37
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
241-6-36A37
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Width :
42.93mm
Size / Dimension :
82.55mm Lx49.28mm W
Mounting Feature :
Chassis Mount
Series :
Chassis-Tran
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
VA Rating :
30 VA
Product Status :
Active
Number of Secondary Winding :
1
Primary Rating :
SINGLE 115V
Power - Max :
30VA
Pulse Electronics Corporation
Approvals :
UL; CSA
Center Tap :
yes
Published :
Center Tap Feature 2 :
No
Height - Seated (Max) :
42.93mm
Isolation Voltage :
2500 V
Reach Compliance Code :
Compliant
ECCN Code :
EAR99
Weight :
1.1lbs 499g
Height Seated (Max) :
42.93mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Surface Mount :
No
Output Current 1 :
0.85 A
Power Rating :
30W
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Mount :
Chassis Mount
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Type :
Laminated Core
Packaging :
Bulk
Package :
Bulk
Approval Agency :
UL; CSA
Current - Output (Max) :
850mA
Max Output Current :
850mA
Termination :
Quick Connect
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Voltage - Primary :
115V
Radiation Hardening :
Center Tap Feature 1 :
yes
Voltage - Secondary (Full Load) :
36V
Length :
82.55mm
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Secondary Winding(s) :
Single
Primary Winding(s) :
Single
Mounting Type :
Physical Dimension :
L82.55XB42.93XH49.28 (mm)
Height :
49.28 mm
Output Voltage 1 :
36V
Max Power Dissipation :
30W
Datasheets
241-6-36A37
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V