241-6-24A35
Mfr.Part #
241-6-24A35
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Width :
42.93mm
Length :
82.55mm
Physical Dimension :
L82.55XB42.93XH49.28 (mm)
Pulse Electronics Corporation
Voltage - Secondary (Full Load) :
24V
VA Rating :
30 VA
Isolation Voltage :
2500 V
Output Current 1 :
1.25 A
Package :
Bulk
Shielding :
Unshielded
Power - Max :
30VA
Max Power Dissipation :
30W
Height Seated (Max) :
42.93mm
Current - Output (Max) :
1.25A
Voltage - Primary :
115V
Termination :
Solder
RoHS :
Weight :
1.1lbs 499g
Height - Seated (Max) :
42.93mm
Chassis Mount
Element Configuration :
Single
Size / Dimension :
82.55mm Lx49.28mm W
Max Output Current :
1.25A
Primary Rating :
SINGLE 115V
Secondary Winding(s) :
Power Rating :
30W
Height :
49.28mm
Output Voltage 1 :
24V
Datasheets
241-6-24A35
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V