241-6-120L
Mfr.Part #
241-6-120L
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Manufacturer :
Signal Transformer
Height Seated (Max) :
49.80mm
Size / Dimension :
82.60mm Lx44.30mm W
Factory Lead Time :
16 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Power - Max :
30VA
Voltage - Primary :
115V
Series :
Two-4-One™
Max Output Current :
250mA
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Length :
82.6mm
Max Power Dissipation :
30W
Termination Style :
Wire Leads
Current - Output (Max) :
250mA
Width :
44.3mm
Termination :
Wire Leads
Voltage - Secondary (Full Load) :
120V
Weight :
1.1lbs 499g
Datasheets
241-6-120L
Signal Transformer 241-6-120L
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V