241-6-10A31
Mfr.Part #
241-6-10A31
Description
PWR XFMR LAMINATED 30VA CHAS MT
Weight :
1.1lbs 499g
Size / Dimension :
82.55mm Lx49.28mm W
Height - Seated (Max) :
42.93mm
Output Current 1 :
3 A
Voltage - Primary :
115V
Max Output Current :
3A
Primary Rating :
SINGLE 115V
Power Rating :
30W
Isolation Voltage :
2500 V
Voltage - Secondary (Full Load) :
10V
Length :
82.55mm
Physical Dimension :
L82.55XB42.93XH49.28 (mm)
Output Voltage 1 :
10V
Height :
49.28 mm
Height Seated (Max) :
42.93mm
Max Power Dissipation :
30W
Termination :
Quick Connect
Power - Max :
30VA
Approval Agency :
UL; CSA
Packaging :
Bulk
Current - Output (Max) :
3A
Width :
42.93mm
VA Rating :
30 VA
Datasheets
241-6-10A31
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V