241-4-10A11
Mfr.Part #
241-4-10A11
Description
PWR XFMR LAMINATED 6VA CHAS MT
Height :
35.05 mm
Power - Max :
6VA
Max Power Dissipation :
6W
Width :
31.75mm
Power Rating :
6W
VA Rating :
6 VA
Isolation Voltage :
2500 V
Voltage - Secondary (Full Load) :
10V
Voltage - Primary :
115V
Height - Seated (Max) :
31.75mm
Current - Output (Max) :
600mA
Physical Dimension :
L60.45XB31.75XH35.05 (mm)
Max Output Current :
600mA
Pulse Electronics Corporation
Length :
60.45mm
Weight :
0.44lb 199.58g
Height Seated (Max) :
31.75mm
Size / Dimension :
60.45mm Lx35.05mm W
Output Voltage 1 :
10V
Output Current 1 :
0.6 A
Termination :
Quick Connect
Primary Rating :
SINGLE 115V
Compliant
Packaging :
Bulk
Datasheets
241-4-10A11
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V