241-3-56A9
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
241-3-56A9
Manufacturer
Pulse Electronics
Description
PWR XFMR LAMINATED 2.4VA CHAS MT
Manufacturer :
Pulse Electronics
Product Category :
Power Transformers
Center Tap Feature 2 :
No
Transformer Type :
SPLIT BOBBIN POWER TRANSFORMER
Voltage - Secondary (Full Load) :
56V
Approvals :
UL; CSA
Physical Dimension :
L52.32XB26.92XH30.23 (mm)
Voltage - Primary :
115V
VA Rating :
2.4 VA
Series :
Chassis-Tran
Reach Compliance Code :
Compliant
Length :
52.32mm
Weight :
0.25lb 113.4g
Output Voltage 1 :
56V
Secondary Winding(s) :
Single
Number of Secondary Winding :
1
Published :
Primary Rating :
SINGLE 115V
Output Current 1 :
0.045 A
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mounting Type :
Chassis Mount
Isolation Voltage :
2500 V
Type :
Laminated Core
Approval Agency :
UL; CSA
Additional Feature :
HIGH ISOLATION
Mount :
Chassis Mount
Current - Output (Max) :
45mA
Center Tap :
yes
Max Output Current :
45mA
Max Power Dissipation :
2.4W
Height :
30.23 mm
Width :
26.92mm
Product Status :
Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
26.92mm
Mounting Feature :
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
52.32mm Lx30.23mm W
Primary Winding(s) :
Single
Power Rating :
2.4W
Termination :
Quick Connect
Surface Mount :
Height - Seated (Max) :
26.92mm
Pulse Electronics Corporation
Termination Style :
Solder, Quick Connect
Center Tap Feature 1 :
yes
Power - Max :
2.4VA
Packaging :
Bulk
Voltage - Isolation :
2500Vrms
Package :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
241-3-56A9
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V