24-C182-30
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
24-C182-30
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
Description
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD
Manufacturer :
Aries Electronics, Inc.
Product Category :
IC Sockets
Series :
EJECT-A-DIP™
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Number of Contacts :
24
Number of Rows :
2
Type :
DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing
Termination :
Wire Wrap
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Material - Post :
Brass
Factory Lead Time :
5 Weeks
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Material - Mating :
BERYLLIUM COPPER
Body Breadth :
0.7 inch
Contact Finish - Post :
Tin
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Body Length or Diameter :
1.49 inch
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Dielectric Withstanding Voltage :
1000VAC V
Number of Positions or Pins (Grid) :
24 (2 x 12)
Lead Length :
1.016mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole
Pbfree Code :
yes
Contact Finish Thickness - Post :
200.0μin 5.08μm
Contact Style :
RND PIN-SKT
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating :
3A
Lead Pitch :
2.54mm
Additional Feature :
LATCHED, UL 94V-0
Flammability Rating :
UL94 V-0
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
PCB Contact Row Spacing :
0.6 mm
Termination Post Length :
0.040 1.02mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Published :
Feature :
Closed Frame
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
24
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch - Post :
0.100 2.54mm
Datasheets
24-C182-30
Introducing IC Sockets Aries Electronics, Inc. 24-C182-30 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Type:DIP, 0.6 (15.24mm) Row Spacing, Operating Temperature:-55°C~105°C, Mounting Type:Through Hole, Number of Pins:24, 24-C182-30 pinout, 24-C182-30 datasheet PDF, 24-C182-30 amp .Beyond IC Sockets Aries Electronics, Inc. 24-C182-30 ,we also offer 243-40-1-06, SA163000, 245-40-1-06, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
    CABLE 5POS .100 JUMPER 4 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2.5 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 2 INCH
    CABLE 4POS .100 JUMPER 3 INCH