24-250-LPI
Mfr.Part #
24-250-LPI
Manufacturer
Signal Transformer
Description
PWR XFMR SEMI-TORO 6VA TH
Manufacturer :
Signal Transformer
Product Category :
Power Transformers
Number of Secondary Winding :
2
Output Power :
6W
Type :
Semi-Toroidal
Physical Dimension :
60.2mm X 42.1mm X 22.7mm
Weight :
0.39lb 176.9g
Factory Lead Time :
16 Weeks
Length :
60.2mm
Output Voltage 1 :
12V
Number of Contacts :
8
VA Rating :
6 VA
Size / Dimension :
60.20mm Lx42.10mm W
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Max Power Dissipation :
6W
Width :
42.1mm
Published :
Mount :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Termination Style :
PC Pin
Max Output Current :
250mA
Height Seated (Max) :
22.70mm
Current - Output (Max) :
Parallel 500mA Series 250mA
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Isolation :
4000Vrms
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
22.7mm
Voltage - Secondary (Full Load) :
Parallel 12V Series 24V
Voltage - Primary :
115V 230V
Approval Agency :
UL; CSA; TUV
Series :
LPI
Additional Feature :
PCB MOUNTABLE
Pbfree Code :
yes
Center Tap :
No
Frequency :
60Hz
Termination :
PC Pin
Power - Max :
6VA
Primary Winding(s) :
Dual
Datasheets
24-250-LPI
Signal Transformer 24-250-LPI
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Hammond Manufacturing
    XFRMR PLATE 3,904V 1.6A 0-240V