233-105-D0MT17-35PN
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
233-105-D0MT17-35PN
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
45
In Stock :
45
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Style :
Wall Mount
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Brand :
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Number of Positions :
35 Position
Contact Plating :
Gold
Contact Material :
Copper
Shell Plating :
Nickel
Package :
Bulk
Current Rating :
5 A
Series :
Mounting Angle :
Straight
Shell Material :
Aluminum
Product :
Receptacles
Product Status :
Active
Wire Gauge :
28 AWG to 20 AWG
Shell Size :
17
Mounting Style :
Panel
Contact Gender :
Pin (Male)
Datasheets
233-105-D0MT17-35PN
Aluminum 35 Position Positions
233-105-D0MT17-35PN Overview
A product of the * Series, it belongs to the range of products of that series.
233-105-D0MT17-35PN Features
* series
233-105-D0MT17-35PN Applications
There are a lot of Glenair
233-105-D0MT17-35PN Circular Connectors applications.
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • All Electrical Machinery
  • Refrigeration control
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER