233-105-D0MT17-35PA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
233-105-D0MT17-35PA
Manufacturer
Glenair
Description
CONNECTOR
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Glenair
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Shell Style :
Wall Mount
Package :
Bulk
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Shell Size :
17
Contact Gender :
Pin (Male)
Brand :
Product :
Receptacles
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Wire Gauge :
28 AWG to 20 AWG
Number of Positions :
35 Position
Contact Material :
Copper
Mounting Angle :
Straight
Contact Plating :
Gold
Product Status :
Active
Mounting Style :
Panel
Shell Material :
Aluminum
Shell Plating :
Nickel
Series :
Current Rating :
5 A
Datasheets
233-105-D0MT17-35PA
Aluminum 35 Position Positions
233-105-D0MT17-35PA Overview
This product is part of the * Series.
233-105-D0MT17-35PA Features
* series
233-105-D0MT17-35PA Applications
There are a lot of Glenair
233-105-D0MT17-35PA Circular Connectors applications.
  • Transportation
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER