23282-31PG-350
Mfr.Part #
23282-31PG-350
Description
CONN PLUG MALE 31P GOLD SLDR CUP
Connector Type :
Plug, Male Pins
Cable Opening :
0.510 ~ 0.560 (12.95mm ~ 14.22mm)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Voltage - Rated :
600V
Termination :
Solder Cup
Current Rating (Amps) :
2.3A
Datasheets
23282-31PG-350
Plug, Male Pins Polyamide (PA), Nylon Free Hanging (In-Line) 31 Positions Solder Cup Gold Bulk Keyed Bayonet Lock
23282-31PG-350 Overview
23282-31PG-350 Features
Mega-Con-X® series
23282-31PG-350 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
23282-31PG-350 Circular Connectors applications.
  • Data Technology
  • Blowers
  • Control panels
  • Electrical substations
  • Energy efficient lighting (LED)
  • LED municipal outdoor and street lighting
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER