23280-31SG-350
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
23280-31SG-350
Manufacturer
Switchcraft / Conxall
Description
CONN PLUG FMALE 31POS GOLD CRIMP
Stock
47
In Stock :
47
Manufacturer :
Switchcraft / Conxall
Product Category :
Circular Connector Assemblies
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Termination :
Crimp
Ingress Protection :
Weathertight
Factory Lead Time :
8 Weeks
Current Rating (Amps) :
2.3A
Shell Material :
Polyamide (PA), Nylon
Fastening Type :
Bayonet Lock
Contact Material :
Brass
Series :
Mega-Con-X®
Packaging :
Bulk
Contact Finish - Mating :
Gold
Cable Opening :
0.510 ~ 0.560 (12.95mm ~ 14.22mm)
Number of Positions :
31
Feature :
Backshell, Cable Clamp
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Color :
Black
Orientation :
Keyed
Connector Type :
Plug, Female Sockets
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-40°C~115°C
Backshell Material, Plating :
Polyamide (PA), Nylon
Shielding :
Unshielded
Voltage - Rated :
600V
Datasheets
23280-31SG-350
Plug, Female Sockets Polyamide (PA), Nylon Free Hanging (In-Line) 31 Positions Crimp Gold Bulk Keyed Bayonet Lock
23280-31SG-350 Overview
23280-31SG-350 Features
Mega-Con-X® series
23280-31SG-350 Applications
There are a lot of Conxall/Switchcraft
23280-31SG-350 Circular Connectors applications.
  • Embedded systems
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • CUI Devices
    CONN RCPT FMALE DIN 5POS SOLDER
  • Kycon
    CONN JACK FMALE 3POS TIN SOLDER