2300LL-561-H-RC
Mfr.Part #
2300LL-561-H-RC
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 560UH 4A 103 MOHM TH
Stock
454
In Stock :
454
Fixed Inductors
Lead Length :
12.7mm
Shielding :
No
Rated Current-Max :
4A
Material - Core :
Sendust
Lead Spacing :
28.956mm
Inductance :
560μH
Diameter :
32.5mm
Test Frequency :
1kHz
Size / Dimension :
1.280Dia 32.51mm
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Series :
2300LL
Published :
2007
Tolerance :
±15%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
DC Resistance (DCR) :
103mOhm Max
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
4A
Height :
16.5mm
Construction :
Hortizontal Mount
Datasheets
2300LL-561-H-RC
Bourns, Inc. 2300LL-561-H-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD