2300HT-681-V-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2300HT-681-V-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 680UH 3.2A 270 MOHM TH
Stock
120
In Stock :
120
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Packaging :
Bulk
Inductance :
680μH
Resistance :
270mOhm
DC Current :
3.2A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
1.280Diax0.650W 32.51mmx16.51mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Tolerance :
±15%
Lead Spacing :
13.462mm
Mount :
Through Hole
Type :
Toroidal
DC Resistance (DCR) :
270mOhm Max
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~200°C
HTS Code :
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
13.46mm
Depth :
16.51mm
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
Wire
Shielding :
yes
Current Rating :
3.2A
Material - Core :
Iron Powder
Construction :
Vertical Mount
Test Frequency :
1kHz
Published :
2011
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Diameter :
32.51mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Lead/Base Style :
Radial
Series :
2300HT
Number of Functions :
1
Factory Lead Time :
15 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Max DC Current :
3.2A
Pbfree Code :
yes
Datasheets
2300HT-681-V-RC
Bourns, Inc. 2300HT-681-V-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD