2300HT-3R9-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2300HT-3R9-H
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 3.9UH 29.2A 4 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Construction :
Hortizontal Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Pbfree Code :
yes
Inductance :
3.9μH
Shielding :
yes
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Number of Terminations :
2
Type :
Toroidal
Number of Functions :
1
Series :
2300HT
Tolerance :
±15%
Lead Spacing :
29.972mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Packaging :
Bulk
Terminal Shape :
Wire
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Max DC Current :
29.2A
Published :
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Contact Plating :
Tin
Military Standard :
Not
Size / Dimension :
1.280Dia 32.51mm
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Current Rating :
29.2A
ECCN Code :
EAR99
Material - Core :
Iron Powder
DC Current :
29.2A
Diameter :
32.51mm
Lead Pitch :
29.97mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead/Base Style :
Radial
Datasheets
2300HT-3R9-H
Bourns, Inc. 2300HT-3R9-H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD