2300HT-151-H-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2300HT-151-H-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 150UH 7.5A 50 MOHM TH
Stock
538
In Stock :
538
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Current Rating :
7.5A
Tolerance :
±15%
Number of Functions :
1
RMS Current (Irms) :
7.5A
Construction :
Hortizontal Mount
Lead/Base Style :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
DC Resistance (DCR) :
50mOhm Max
Material - Core :
Iron Powder
Resistance :
50mOhm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Size / Dimension :
1.280Dia 32.51mm
Height :
16.51mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
DC Current :
7.5A
JESD-609 Code :
e1
Series :
2300HT
Test Frequency :
1kHz
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
29.72mm
Radiation Hardening :
No
Inductance :
150μH
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
Number of Pins :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Terminal Shape :
Wire
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Height Seated (Max) :
0.650 16.51mm
Packaging :
Bulk
Max DC Current :
7.5A
Published :
2011
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Diameter :
1.0668 mm
Type :
Toroidal
Inductance Tolerance :
15%
Datasheets
2300HT-151-H-RC
Bourns, Inc. 2300HT-151-H-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD