225CMQ015
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
225CMQ015
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Package / Case
TO-244AB Isolated Tab
Datasheet
Download
Description
DIODE SCHOTTKY 15V 110A PRM4
Manufacturer :
SMC Diode Solutions
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Mount :
Chassis Mount
Diode Type :
Schottky
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
15V
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature - Junction :
-55°C~150°C
Average Rectified Current :
110A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Supplier Device Package :
TO-244AB (Isolated)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
380mV @ 110A
Element Configuration :
Common Cathode
Current - Reverse Leakage @ Vr :
40mA @ 15V
Packaging :
Bulk
Current - Average Rectified (Io) :
110A
Package / Case :
TO-244AB Isolated Tab
Max Reverse Voltage (DC) :
15V
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Datasheets
225CMQ015
SMC Diode Solutions 225CMQ015
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~150°C 110A 15V-DC TO-244AB Isolated Tab Chassis Mount