224NHG1B-400
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
224NHG1B-400
Manufacturer
Eaton-Electronics Division
Description
FUSE LINK 224 A 400 V 1
Stock
90
In Stock :
90
Manufacturer :
Eaton-Electronics Division
Product Category :
Unclassified
Physical Dimension :
62mm x 52mm x 53mm
Switch-off capacity :
120kA
Surface Mount :
No
Nominal current - rounded value :
224A
Circuit Protection Type :
ELECTRIC FUSE
ECCN Code :
EAR99
Voltage Rating (VAC) :
400(V)
Pin Count :
2
Nominal voltage :
400V
Product Height (mm) :
53(mm)
Mounting :
Holder
Power Dissipation :
12(W)
Product Depth (mm) :
40(mm)
Body Breadth :
52 mm
Packing Method :
Bulk
Packaging :
Carton
Nominal current :
224A
Body Length or Diameter :
62 mm
Package :
Bulk
Reach Compliance Code :
Compliant
Terminal Shape :
TAB/BLADE
Joule Integral-Nom :
119000 J
Rated Voltage(AC) :
400 V
Termination Style :
Flat
Reference Standard :
DIN 43620; IEC
Built-in Feature :
Indicator
Terminal Finish :
Silver
Content :
3pc(s)
Mounting Feature :
INLINE/HOLDER
Current Rating :
Seated Plane Height :
Not Required(mm)
Type :
NH
Series :
Rad Hardened :
No
Product Status :
Active
Rated Breaking Capacity :
120000 A
Body Height :
53 mm
Rated Current :
224 A