2225Y5K00271JCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225Y5K00271JCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 270PF 5KV C0G/NP0 2225
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Feature :
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
5000V 5kV
Series :
FlexiCap™
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±5%
Capacitance :
270pF
Datasheets
2225Y5K00271JCT
Knowles Syfer 2225Y5K00271JCT
FlexiCap™ 270pF 5000V 5kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y5K00271JCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
2225Y5K00271JCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm