2225Y5000121FCT
Mfr.Part #
2225Y5000121FCT
Description
CAP CER 120PF 500V C0G/NP0 2225
Applications :
Boardflex Sensitive
Capacitance :
120pF
Voltage - Rated :
500V
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
2225Y5000121FCT
Knowles Syfer 2225Y5000121FCT
FlexiCap™ 120pF 500V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y5000121FCT Overview
A 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.
2225Y5000121FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm