2225Y2500564KXT
Mfr.Part #
2225Y2500564KXT
Description
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2225
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
0.56μF
Voltage - Rated :
250V
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
2225Y2500564KXT
Knowles Syfer 2225Y2500564KXT
FlexiCap™ 0.56μF 250V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y2500564KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
2225Y2500564KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm