2225Y1K20391MXT
Mfr.Part #
2225Y1K20391MXT
Description
CAP CER 390PF 1.2KV X7R 2225
Capacitance :
390pF
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Soft Termination
Factory Lead Time :
8 Weeks
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Datasheets
2225Y1K20391MXT
Knowles Syfer 2225Y1K20391MXT
FlexiCap™ 390pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1K20391MXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2225Y1K20391MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm