2225Y1K20122FCT
Mfr.Part #
2225Y1K20122FCT
Description
CAP CER 1200PF 1.2KV C0G 2225
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Capacitance :
1200pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
1200V 1.2kV
Datasheets
2225Y1K20122FCT
Knowles Syfer 2225Y1K20122FCT
FlexiCap™ 1200pF 1200V 1.2kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1K20122FCT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.
2225Y1K20122FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm