2225Y1K00683JDR
Mfr.Part #
2225Y1K00683JDR
Description
CAP CER 0.068UF 1KV X7R 2225
Ceramic Capacitors
Lead Style :
Tolerance :
±5%
Ratings :
Voltage - Rated :
1000V (1kV)
Operating Mode :
Fundamental
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100 Ohms
Operating Temperature :
-10°C ~ 70°C
Frequency Stability :
±50ppm
Thickness (Max) :
0.098 (2.50mm)
Failure Rate :
Size / Dimension :
0.079 L x 0.063 W (2.00mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Frequency Tolerance :
±30ppm
Lead Spacing :
Frequency :
37.4 MHz
Product Status :
Active
Capacitance :
0.068 μF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Features :
Soft Termination
Load Capacitance :
20pF
Type :
MHz Crystal
Series :
SXT214
Base Product Number :
2225Y
Height - Seated (Max) :
0.020 (0.50mm)
Package :
Bulk
Datasheets
2225Y1K00683JDR
Knowles Syfer 2225Y1K00683JDR
SXT214 4-SMD No Lead Ceramic Capacitor 0.079L x 0.063W 2.00mm x 1.60mm X7R ±5% 0.068µF