2225Y1K00222FCT
Mfr.Part #
2225Y1K00222FCT
Description
CAP CER 2200PF 1KV C0G/NP0 2225
Tape and Reel (TR)
Published :
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
1000V 1kV
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2200pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±1%
Datasheets
2225Y1K00222FCT
Knowles Syfer 2225Y1K00222FCT
FlexiCap™ 2200pF 1000V 1kV Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1K00222FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2225Y1K00222FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm