2225Y1000564JDT
Mfr.Part #
2225Y1000564JDT
Description
CAP CER 0.56UF 100V X7R 2225
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Published :
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Capacitance :
0.56μF
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Datasheets
2225Y1000564JDT
Knowles Syfer 2225Y1000564JDT
FlexiCap 2225 5763Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm X7R 2R1 ±5% 0.56muF