2225Y1000563GCT
Mfr.Part #
2225Y1000563GCT
Description
CAP CER 0.056UF 100V C0G 2225
Tolerance :
±2%
Capacitance :
0.056μF
Published :
Voltage - Rated :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
2225Y1000563GCT
Knowles Syfer 2225Y1000563GCT
FlexiCap™ 0.056μF 100V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000563GCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0 1B.
2225Y1000563GCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm