2225Y1000561FCT
Mfr.Part #
2225Y1000561FCT
Description
CAP CER 560PF 100V C0G/NP0 2225
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
560pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Factory Lead Time :
8 Weeks
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2225Y1000561FCT
Knowles Syfer 2225Y1000561FCT
FlexiCap™ 560pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000561FCT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
2225Y1000561FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm