2225Y1000275JXT
Mfr.Part #
2225Y1000275JXT
Description
CAP CER 2.7UF 100V X7R 2225
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
2.7µF
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
100V
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
2225Y1000275JXT
Knowles Syfer 2225Y1000275JXT
FlexiCap™ 2.7μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000275JXT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm size/dimension.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient.
2225Y1000275JXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm