2225Y1000272FCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225Y1000272FCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 2700PF 100V C0G/NP0 2225
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
FlexiCap™
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
100V
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
2700pF
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Published :
Factory Lead Time :
8 Weeks
Datasheets
2225Y1000272FCT
Knowles Syfer 2225Y1000272FCT
FlexiCap™ 2700pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000272FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2225Y1000272FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm