2225Y1000224JXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2225Y1000224JXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2225 (5763 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.22UF 100V X7R 2225
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Ratings :
Package / Case :
2225 (5763 Metric)
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Series :
FlexiCap?
Size / Dimension :
0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)
Temperature Coefficient :
X7R
Product Status :
Active
Voltage - Rated :
100V
Failure Rate :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Capacitance :
0.22 µF
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Base Product Number :
2225Y
Features :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Datasheets
2225Y1000224JXT
Knowles Syfer 2225Y1000224JXT
FlexiCap? 0.22 μF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000224JXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
2225Y1000224JXT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.248" W (5.70mm x 6.30mm)