2225Y1000183KXT
Mfr.Part #
2225Y1000183KXT
Description
CAP CER 0.018UF 100V X7R 2225
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
0.018μF
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Datasheets
2225Y1000183KXT
Knowles Syfer 2225Y1000183KXT
FlexiCap™ 0.018μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000183KXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2225Y1000183KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm