2225Y1000155MXT
Mfr.Part #
2225Y1000155MXT
Description
CAP CER 1.5UF 100V X7R 2225
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±20%
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Capacitance :
1.5μF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Datasheets
2225Y1000155MXT
Knowles Syfer 2225Y1000155MXT
FlexiCap™ 1.5μF 100V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000155MXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2225Y1000155MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm