2225Y1000105KXT
Mfr.Part #
2225Y1000105KXT
Description
CAP CER 1UF 100V X7R 2225
Tolerance :
±10%
Factory Lead Time :
8 Weeks
Capacitance :
1μF
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Soft Termination
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm
Voltage - Rated :
100V
Datasheets
2225Y1000105KXT
Knowles Syfer 2225Y1000105KXT
FlexiCap™ 1μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2225 (5763 Metric)
2225Y1000105KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.
2225Y1000105KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.248W 5.70mmx6.30mm